Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
802 posty 114 komentarzy

Jestem Wolnym Polakiem

Mariusz Olchowik - ultraprawicowy, katolicki liberał, były Prezes Zarządu "Instytutu ks. prał. H. Jankowskiego" http://pl.netlog.com/olchowik http://www.radiownet.pl/republikanie/mariusz-olchowik

Minęło 7 lat od śmierci o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W piątek minęła siódma rocznica śmierci wielkiego filozofa i teologa o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Pozostawił po sobie około 30 dzieł.

W piątek minęła siódma rocznica śmierciwielkiego filozofa i teologa o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Pozostawił po sobie około 30 dzieł. To dzięki niemu KUL jako jedyny uniwersytet prywatny w całym obozie komunistycznym zachował swoją niezależność – wspomina wielkiego Polaka prof. Piotr Jaroszyński.

 

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie poświęcone wieloletniemu rektorowi uczelni. Prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk wygłosił wykład zatytułowany – Pierwszy w dziejach filozofii polskiej Metafizyk.

Prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca KUL i WSKSiM, podkreśla, że śp. o. prof. Mieczysław Krąpiec to osoba bardzo zasłużona dla polskiej kultury i filozofii.

- Był przede wszystkim kapłanem, dominikaninem, ale największą pasją jego życia była filozofia. Pozostawił po sobie około 30 dzieł, w tym również ważne dzieło, do którego włączyło się 600, może 700 autorów z całego świata – Powszechną Encyklopedię Filozofii. Ojciec prof. Krąpiec był w latach 1970-1983 rektorem KUL i to dzięki niemuKUL jako jedyny uniwersytet prywatny w całym obozie komunistycznym zachował swoją niezależność, ale również był symbolem odradzającej się wielkiej myśli chrześcijańskiej, katolickiej. Staramy się to dziedzictwo zachować, dalej twórczo je rozwijać i przekazywać – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Uczestnicy spotkania wysłuchali dziś  także okolicznościowego koncertu. Organizatorem uroczystości jest Katedra Metafizyki KUL oraz Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu.

RIRM

KOMENTARZE

 • On tylko Spi! Nasz Ojciec...
  Benedictus, migrávit ad sequens magnitudine utitur adoraverunt.
  Amen mercedem dulcis caeli
 • @
  Dla mnie to jeden z największych myślicieli XX wieku.Stworzył szkołę filozoficzną, a Powszechna Encyklopedia Filozofii powstała pod Jego kierownictwem - to dzieło niezwykłe.

  Postać ze wszech miar - godna szacunku i pamięci.

  W kształcie myśli filozoficznej zauważam pewne niewypełnione przestrzenie. Pewnych tematów - nie "dotykał". To tematy, które kolidują z doktryną obowiązującą w KRK. Niemniej - "nie dotykał" ale i nie fałszował, co zauważalne jest u Jego następców.
 • o.M.Krąpiec - członek żydo-masonerii
  Wiele wyjaśnia personalistyczna myśl o. M.A.Krąpca, który w swoim życiorysie – co chyba nie jest bez znaczenia – odnotował flirt z żydo-masonerią. Jak sam opowiadał, w 1938r. po wejściu w życie dekretu prezydenta I.Mościckiego, delegalizującego wszystkie organizacje o strukturach niejawnych, przyszły zakonnik maturę musiał zdawać już w innej szkole.

  Personalizm według o. M.A.Krąpca na podstawie jego pracy: „O ludzką politykę” zwięźle przedstawił prelegent Radia Maryja, profesor KUL i WSKSiM (stworzonej przez o. T.Rydzyka), M.Ryba:

  „Osoba ludzka jest w tym ujęciu absolutnie bytem podstawowym, w odniesieniu do której budowane być powinny wszelkie urządzenia społeczne. W żadnym przypadku nie powinna być ona traktowana i używana jako środek do celu, choćby najbardziej „szczytnego”. Wszelkie zatem tendencje do absolutyzowania państwa czy narodu, z jakimi mieliśmy do czynienia w historii, obce są cywilizacji łacińskiej.”

  „Zatem z łacińskiego punktu widzenia ocena konkretnych systemów państwowych, kultur i cywilizacji jest uwarunkowana odpowiedzią na pytanie: czy człowiek może się w sposób pełny rozwinąć w nich jako osoba?”

  (http://cywilizacja.ien.pl/?id=77 )  Jak z tego widać Kościół, cywilizacja łacińska, były i są wrogiem państwa narodowego. Kiedyś utrudniało ono władzę Rzymowi. Pośrednim beneficjentem cywilizacji łacińskiej, władzy Rzymu – poprzedniczki współczesnej nam UE -, było żydostwo, którego zasięg pasożytowania na narodach pokrywał się z obszarami opanowanymi przez cywilizację łacińską. Współcześnie, gdy UE staje się w Europie tym, czym kiedyś był Rzym, żydostwo jest bezpośrednim beneficjentem nowego porządku, który jest etapem na drodze do NWO.
 • @Rzeczpospolita 13:36:23
  https://rzeczpospolitapolska.wordpress.com/2014/08/30/pulapka-personalizmu-nasz-stosunek-do-kosciola-i-religii-cz-22/
 • @Rzeczpospolita 13:36:23
  Panie Dariuszu!
  Chrzescijanstwo, Kosciol i Vatykan i cywilizacja lacinska- to zupelnie odrebne pojecia.
  Gdyby nie Chrzescijanstwo..nie byloby Panstwa Narodowego... mam nadzieje, ze dowie sie pan tego od pana Wojtasa, ktory wypelni przestrzenie i tematy- ktorych nie poruszal Ojciec..tylko dlatego, ze nie siegal takl daleko-jak Neonowy -prawdziwy fiozolof...
  Posadzania Ojca o czlonkostwo masonerii...komentowal nie bede...:-)))
 • @Rzeczpospolita 13:37:04
  Popelnia pan kardynalny blad. pisze pan:

  Już nawet proste, logiczne rozumowanie pozwala wyprowadzić wniosek, że dobro grupy nie może być realizowane bez uwzględnienia dobra jednostki i na odwrót, dobro jednostki musi uwzględniać dobro grupy. Ta wzajemna zależność implikuje oczywiste ograniczenia: jednostki względem grupy i grupy względem jednostki.

  Ani to proste ani logiczne:
  Miesza pan pojecia grupa -a jednostka. Porownujac nieporownywalne.

  Pan stawia je na tej samej plaszczyznie zapominajac wygodnie i nielogicznie, ze podmiotem i przedmiotem praw i obowiazkow moze byc tylko Czlowiek..jako osoba...persona.
  Grupa ludzi nie moze byc ani podmiotem , ani przedmiotem prawa ani obowiazku... Nie ma zbiorowej odpowiedzialnosci ani winy zbiorowej!Ani Obowiazku grupowego!
  Uznawanie czegos takiego to przekret i zboczenie.
  W przypadku mowy o narodzie....i dobru narodowym jest zla semantyka..tak samo panstwa- jak i narody nie maja prawa, obowiazkow, przyjemnosci, czy zla, czy dobra....MAJA TYLKO INTERESY.... Zespol tych interesow to RACJA STANU...
  I w przypadku racji stanu..to wlasnie Racja Stanu jest nadrzedna nad dobrem jednostki. Bez ogladania sie na emocje, moralnosci i etyke.
  I bez wlasciwego ustawienia tych pojec i logicznego ich poseregowania...bedzie pan dalej mlocil slome, a pan Wojtas bedzie stekal w odpowiedzi:-))))

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej