Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
802 posty 114 komentarzy

Jestem Wolnym Polakiem

Mariusz Olchowik - ultraprawicowy, katolicki liberał, były Prezes Zarządu "Instytutu ks. prał. H. Jankowskiego" http://pl.netlog.com/olchowik http://www.radiownet.pl/republikanie/mariusz-olchowik

"Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych odbyło się w piątek 20 czerwca w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. „Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie.

Nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych odbyło się w piątek 20 czerwca w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. „Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów!” – mówił w homilii biskup płocki Piotr Libera. Była to pierwsza tego typu liturgia w Polsce.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup opolski Andrzej Czaja, oraz krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. W bazylice jezuitów zgromadzili się uczestnicy międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” – w tym kobiety i mężczyźni – ofiary nadużyć seksualnych duchownych.

W bazylice jezuitów przy ul. Kopernika w czasie pokutnego nabożeństwa panował półmrok, a w centrum prezbiterium stał duży krucyfiks. Treść nabożeństwa wzorowana była na liturgii sprawowanej podczas watykańskiego sympozjum na podobny temat w lutym 2012 r. Nabożeństwo rozpoczęła biblijna medytacja o tajemnicy wcielenia. Drugą część, modlitwę pokutną, poprowadził bp Piotr Libera.

Wśród modlitw przebłagalnych padły słowa: „Mieliśmy ratować ‘maluczkich’ Królestwa Bożego, a staliśmy się narzędziem zła przeciw nim (…). Zgrzeszyliśmy, wszyscyśmy od Ciebie odstąpili, czy to wykorzystując ‘maluczkich’, czy osłaniając tych, którzy stali się sprawcami tego zła (…). Jesteśmy świadomi, że nasze wynagradzające akty nie będą mogły zmazać wyrządzonej krzywdy, ani uśmierzyć palącej rany naszego sumienia”.

Bp Piotr Libera, cytując w homilii wstrząsającą relację dziewczynki, która padła ofiarą molestującego ją księdza, zapytał: "Czy wysłuchanie ofiar oraz uczciwe nazwanie zbrodni, które miały miejsce w Kościele w tej kwestii, nie jest najbardziej podstawowym, elementarnym obowiązkiem?" Po czym dodał z ubolewaniem, że "pewna część naszego Kościoła wciąż nie potrafi – niestety – tego uznać i uczynić".

Biskup płocki zaznaczył, że problem wykorzystywanie i zaniedbywanie dzieci dotyczy nie tylko Kościoła na Zachodzie, ale także w naszym kraju. „Wyznajemy to nie po to tylko, żeby odzyskać mityczną wiarygodność Kościoła! I nie po to, żeby zrobić unik przed kolejnym ciosem! Czynimy to, bo tak trzeba!” – podkreślił kaznodzieja. Przyznał, że Kościół w Polsce chce zachować solidarność z ofiarami tych przestępstw, wyrazić im głębokie współczucie i ratować w nich to, co da się uratować. „Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów!” – wołał bp Libera.

„My, biskupi, wyznajemy ponadto, że zbyt często – zamiast postawić na pierwszym miejscu dobro dzieci – dawaliśmy się zwieść oszustwu, dwulicowości i 'mechanizmom negacji' sprawców zbrodni pedofilii” – przyznał bp Libera. (pełny tekst homilii bp Libery: TUTAJ)

Ostatnią część nabożeństwa stanowiła modlitwa prośby o przebaczenie. „Zapomnij, daruj, przebacz, Boże, grzechy nasze dobrowolne i mimowolne, świadome i nieświadome, uczynione słowem, czynem, myślą, ukryte i jawne, dawne, znane i zapomniane, ale które zna Twoje święte imię” – brzmiały słowa modlitwy. Następnie odczytano osiem próśb. W modlitwie czynny udział wziął biskup, kapłani, osoby konsekrowane i świeccy – w tym jedna z ofiar nadużyć seksualnych duchownych.

Następnie od paschału odpalono świece a światło zaniesiono do wszystkich uczestników liturgii zgromadzonych w bazylice jezuitów. Odśpiewano hymn do Ducha Świętego a nabożeństwo zakończyła wspólna modlitwa „Ojcze nasz”.

Jeszcze przed nabożeństwem o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka zaznaczał, że liturgia pokutna za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży jest publicznym aktem uznania, przed Bogiem i ludźmi, odpowiedzialności i grzechu, jak i przeprosin za winy. To także akt nadziei na przebaczenie i pojednanie oraz wyraz postanowienia poprawy.

Pierwsze tego typu nabożeństwo w Polsce było publiczną i centralną częścią międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”. Rozpoczęta dziś, dwudniowa konferencja adresowana jest do delegatów biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologów, pedagogów, sędziów kościelnych, formatorek i formatorów, odpowiedzialnych za ruchy katolickie i innych osób, które w swojej pracy mogą się spotkać się z ofiarami i sprawcami wykorzystania seksualnego, albo pracują z dziećmi i młodzieżą.

Organizatorem konferencji jest Centrum Ochrony Dziecka, którym kieruje o. Adam Żak SJ. Jest to pierwsza w Polsce tak kompleksowa konferencja przedstawiająca specyfikę wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele. Patronuje jej Konferencja Episkopatu Polski.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Brakuje mi w Pańskiej notce wyraźnego odniesienia do Matrixu, który przenika do Kościoła katolickiego w Polsce. To odniesienie jest w moich poniższych tekstach, linki:

  http://zygumntbialas.neon24.pl/post/109999,jak-dlugo-jeszcze-bedzie-kosciol-przepraszal

  http://zygumntbialas.neon24.pl/post/110271,tak-wiec-kosciol-przeprasza
 • @zygmuntbialas 10:15:57
  Czy matrixs przenika czy nie przenika wszyscy jesteśmy winni, żegnając się nieprawdziwym znakiem krzyża. Teraz wielki bałagan, można na wszystko narzekać np.; na pedofilię w kościele udając, że się nie widzi święcenia kropidłem rozkradanego narodowego majątku:)
 • Jest to dobry krok Kościoła
  Po pierwsze zerwanie z obłędną drogą tłumaczenia, że to dzieci prowokują dorosłych wykształconych mężczyzn.
  Wyraźne powiedzenie, że Kościół nie będzie ukrywał przestępstw popełnianych przez kapłanów.
  Wyraźne wskazanie, dla tych katolików, którzy chcą ukrywać przestępstwa kapłanów, tłumacząc to działaniami obcych sił itd. jest działaniem przeciw Kościołowi.
  Każde takie przestępstwo rzutuje na Kościół, bo kapłan jako głosiciel praw moralnych powinien winien mieć wyższe standardy moralne od każdego innego wiernego.
  Kapłan wykonuje czynności kapłańskie przy każdym kontakcie z wiernymi, tak więc czyny takie w zwierzchności, czyli na klerykach, na ministrantach są czynami popełnionymi w ramach kapłaństwa.
  Przy czynach tych kapłani wykorzystywali powagę kościoła, z drugiej strony liczyli na osłonę ze strony "ślepych" wiernych, którzy będą ich czyny osłaniali twierdząc, kapłan nie winny, to działania wrogich sił.
  To wszystko te przeprosiny powinny Kościołowi (jako rozumianego jako wszyscy wierni) uzmysłowić.
 • -------- wracamy do korzeni !!!!! SYNAGOGA SZATANA traci -MOC
  http://kochanezdrowie.blogspot.com/2014/06/21-06-2014-noc-kupay-na-boniach-w.html
 • @moher 11:37:59
  Tak się akurat składa, że to i mój Kościół jeśli mówimy o Kościele Rzymsko-Katolickim działającym pod egidą Episkopatu Polski i też mam prawo mieć o nim zdanie, a także o ludziach, którzy ten Kościół niszczą.
 • @ninanonimowa 12:04:01
  Do korzeni możemy wrócić pod warunkiem odbudowy polskiego kościoła.
 • @moher 12:49:00
  Ja swojej wiary nigdy nie ukrywałem, zarówno gdy rozmawiam z katolikami, prawosławnymi, ŚJ, czy też Chrystusowymi. Moje podejście do wiary jest bardzo ekumeniczne. Ksiądz do którego na katechezy uczęszczałem zawsze mówił, że jeśli chcesz rozmawiać z ludźmi innych wyznań miej wiedzę. Stąd ją mam. Wiara jest dla mnie rzeczą prywatną, zaś jeśli piszę coś, to piszę z historycznego punktu widzenia, kiedy i co powstało, z czego wynika, z czego się bierze. Tej wiedzy brakuje ludziom którzy wiedzę zastępują wiarą. Myślę, że się ze mną zgodzisz, że wielu z katolików nie zna Biblii.
  Czy krytykuję Kościół nadmiernie? Myślę, że w tym samym stopniu "krytykuję" wszystkie te wiary, o których mówiłem wyżej. Bo jeśli napiszę o początkach Kościoła to okazuje się, że krytykuję i wiarę ŚJ i Chrystusowych, a czy to moja wina, że historia mówi inaczej? Nie jest moją misją nawracanie, ja szukam tylko prawdy historycznej. A w sprawach moralności uważam, że Kościół musi być czysty, jak żona cesarza. Inaczej traci prawo do głoszenia nauki o moralności. I jak byś zauważył, nigdy nie krytykuję księży, którzy mają rodzinę, sam znam dwie parafie, gdzie ksiądz ma zarówno "gospodynię" jak i dziecko z nią, które przykładnie wychowują. I nie ma we mnie krytyki, żyją po chrześcijańsku, zgodnie z nauką, przyjęli i wychowują dziecko, może spłodzili je w grzechu, ale któż z nas nie grzeszy? Oni też są ludźmi. Za to będę krytykował kapłana, który spłodził dziecko i później nakłaniał kobietę do usunięcia ciąży, a taki przypadek też kilka lat temu miał miejsce.
 • @Zawisza Niebieski 14:06:59
  Masz w całej rozciągłości słuszność, lecz zagrożeniem wielkim dla Kościoła jest niewyobrażalna wprost chciwość sporej części jego funkcjonariuszy. Pedolifia to w końcu problem straszny, ale dotyczy z pewnością znacznie mniej niż 1% klereu, za to chciwość, o ho, ho, to z pewnością choć w różnym stopniu POnad 50% !
 • @bodziopl 14:26:52
  To jest kolejna trudna sprawa, sprawa afery komisji majątkowej, też kiedyś wyjdzie. Choć znajdują się naprawdę uczciwi księża. Kilka lat temu podawałem do chrztu dziecko i potrzebowałem zaświadczenie (tych zaświadczeń nie rozumiem, bo gdzie wiara w człowieka, no ale dobrze) i pytam księdza ile mam za nie zapłacić.Odpowiedź ku mojemu zdziwieniu brzmiała "nic". Teraz nie dawno dałem na kościół większą sumę. Buduje nową świątynię, potrzebuje pieniędzy.
 • ---- gdybym w swoim życiu ! znała chciaż 1 !! moralnego watykańczyka
  https://kefir2010.wordpress.com/author/kefir2010/
 • @ninanonimowa 20:34:32
  http://polonuska.wordpress.com/2014/04/29/papieska-apoteoza-masonerii-zydowskiej-henryk-pajak/
 • @moher 21:24:27
  ------- gorzko się uśmiechnęłam -na Twój dowcip
 • @moher 21:43:07
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Polacy
 • ----------2 KSIĘŻY i pogrzeb KANALII
  http://miastojednejfabryki.blogspot.com/2014/02/epizod-53-najwiekszy-zdrajca-w.html
 • ----------- trzymanie w ciemnocie
  http://keyofsolomon.net/
 • @ninanonimowa 07:18:34
  -------- z ambony nie powiedzieli ???

  http://popotopie.blogspot.co.uk/2013/07/tajna-wiedza-naukowcow-kto-tai-przed.html
 • A gdzie zadośćuczynienie?
  O ile dobrze pamiętam, poza skruchą, potrzeba jeszcze zadośćuczynienia. Czy KK ma zamiar zadośćuczynić ofiarom, czy jednak nie bardzo....Pisząc Kk mam na myśli niekoniecznie całą spółkę z nieograniczoną odpowiedzialnością, ale przede wszystkich księży, którzy dopuścili się pedofilii.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej