Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
802 posty 114 komentarzy

Jestem Wolnym Polakiem

Mariusz Olchowik - ultraprawicowy, katolicki liberał, były Prezes Zarządu "Instytutu ks. prał. H. Jankowskiego" http://pl.netlog.com/olchowik http://www.radiownet.pl/republikanie/mariusz-olchowik

87. urodziny Benedykta XVI

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W środę 16 kwietnia br. papież senior Benedykt XVI obchodzi 87. rocznicę urodzin. Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Niemczech.

 W środę 16 kwietnia br. papież senior Benedykt XVI obchodzi 87. rocznicę urodzin. Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Niemczech. Z tej okazji publikujemy kalendarium życia i pontyfikatu papieża Niemca, który 28 lutego 2013 r. jako pierwszy od kilkuset lat następca św. Piotra zrezygnował z urzędu papieskiego.

16 kwietnia 1927: w Marktl am Inn w diecezji pasawskiej w Bawarii w rodzinie Josepha i Marii Ratzingerów przychodzi na świat trzecie dziecko – Joseph. Dzieciństwo i młodość spędza on w Traunstein nieopodal granicy austriackiej.

1945: pod koniec II wojny światowej J. Ratzinger zostaje wcielony do wojska jako pomocnik w artylerii przeciwlotniczej.

1946-51: studia filozofii i teologii we Fryzyndze i Monachium.

1951: święcenia kapłańskie – 29 czerwca.

1953: zdobył stopień doktora pracą o św. Augustynie, zatytułowaną "Lud i Dom Boży w nauce św. Augustyna o Kościele" i zostaje wykładowcą dogmatyki i teologii fundamentalnej we Fryzyndze.

1957: habilitacja na podstawie rozprawy pt. „Teologia dziejów u św. Bonawentury”.

1958: profesor kolegium we Fryzyndze.

1959-66: profesor w Bonn.

1962-65: podczas Soboru Watykańskiego II ks. Ratzinger jest teologicznym doradcą kard. Josefa Fringsa, arcybiskupa Kolonii i przewodniczącego episkopatu RFN. Współpracuje nad ostateczną wersją najważniejszych dokumentów soborowych. Później zajmuje ważne stanowiska w episkopacie Niemiec i w Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Watykanie.

1966-69: profesor w Tybindze.

1969-77: profesor w Ratyzbonie, gdzie jest także wicerektorem uniwersytetu.

1977: 25 marca Paweł VI mianuje ks. J. Ratzingera arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. Jego zawołaniem biskupim są słowa: "Współpracownik prawdy". Sakrę nowy biskup przyjmuje 28 maja z rąk biskupa Würzburga – Josefa Stangla (współkonsekratorami są biskupi Rudolf Graber z Ratyzbony i Ernst Tewes CO - pomocniczy archidiecezji monachijsko-fryzyńskiej), a już 27 czerwca zostaje kardynałem.

1978: w dniach 16-24 września był wysłannikiem papieskim na III Międzynarodowy Kongres Mariologiczny w Guayaquil (Ekwador); w sierpniu i październiku brał udział w dwóch konklawe, które wybrało najpierw Jana Pawła I, a następnie Jana Pawła II.

1981: 
25 listopada Jan Paweł II powołuje go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, z czym łączy się również stanowisko przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

1982: 15 lutego kardynał ustępuje z urzędu arcybiskupa Monachium i Fryzyngi.

1983: już w pierwszych latach pełnienia przezeń funkcji prefekta Kongregacji dochodzi do polemik z teologią wyzwolenia, m.in. z ks. Gustavo Gutierrezem z Peru (1983) oraz z braćmi Clodovisem i Leonardo Boffami z Brazylii (1984/85). W kwietniu 1986 r. ukazuje się "Instrukcja o niektórych aspektach teologii wyzwolenia", która łagodzi konflikty i toruje drogę dla teologii wyzwolenia nie ukierunkowanej na marksizm.

1992: 5 grudniu przedstawiono w Watykanie Katechizm Kościoła Katolickiego, opracowywany od 1986 r. pod kierownictwem kard. Ratzingera.

2000: ogłoszona przez kard. Ratzingera deklaracja "Dominus Iesus" (6 sierpnia) o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła wywołuje burzliwą debatę na całym świecie.

2001: kardynał mówi o trudach sprawowanego urzędu; w jednym z wywiadów we wrześniu wyznał, że "życie człowieka Kościoła na kierowniczym stanowisku jest bardzo trudne". Dlatego marzy, że przyjdzie czas, kiedy będzie mógł jeszcze napisać kilka książek. Na prośbę papieża pełni jednak nadal swój urząd.

 

 

KOMENTARZE

 • więcej
  W przypadającą dzisiaj 87. rocznicę urodzin papieża seniora Benedykta XVI rozpoczyna na nowo działalność muzeum znajdujące się w domu, w którym się urodził. Stało się już tradycją, że o 4.15, w godzinie urodzin Josepha Ratzingera, grupa mieszkańców Marktl am Inn spotykała się na porannym nabożeństwie w pokoju, w którym przyszedł na świat przyszły papież.

  "Tak było i dziś, gdy zgromadziło się około 60 osób" - powiedział proboszcz miejscowej parafii ks. Josef Kaiser. Podobnie jak w poprzednich latach wszyscy przeszli następnie w procesji ze światłami do kościoła św. Oswalda, gdzie odnowili wyznanie wiary przy chrzcielnicy, w której 16 kwietnia 1927 r., w Wielką Sobotę, o godz. 8.30 ks. Josef Stangl ochrzcił w kilka godzin po urodzeniu najmłodszego syna miejscowego żandarma Josepha Ratzingera i jego żony Marii, nadając mu imiona Joseph Aloisius. "Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie uważano za szczególny znak" - wspominał papież Ratzinger w swojej autobiografii "Moje życie" i podkreślił, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy.

  W rok po rezygnacji z papieskiego urzędu Benedykta XVI w domu, w którym się urodził czynne są dwie specjalne wystawy, których intencją jest zachęta do zainteresowania się sprawami wiary. Nawiązują one też do kanonizacji papieży bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. Ponadto zgromadzono m.in. materiały dotyczące pracy ks. Josepha Ratzingera jako teologa na II Soborze Watykańskim oraz jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary w latach 1981-2005. Ich tematyka zostanie poszerzona 29 czerwca br., w rocznicę ogłoszenia pierwszej encykliki papieża Franciszka "Lumen Fidei", która w dużej części została napisana jeszcze przez papieża Ratzingera.

  Od dnia wyboru Benedykta XVI, 19 kwietnia 2005 roku, mieszkańcy Marktl uroczyście obchodzą zarówno ten dzień, jak i rocznicę urodzin papieża 16 kwietnia. Od jego 80. urodzin w domu, w którym się urodził, czynne jest muzeum. Kard. Joseph Ratzinger jest też honorowym mieszkańcem Marktl am Inn od 1977 roku. W ramach pielgrzymki do Bawarii w 2006 roku odwiedzając miejsca związane ze swoim życiem papież Benedykt XVI spędził godzinę w miasteczku.

  Mimo rezygnacji Benedykta XVI w lutym ub. roku, mieszkańcy Marktl niezmiennie pamiętają o jego urodzinach. "Pozostaniemy papieżem" - wpisał ktoś pod datą 28 lutego 2013 r. w księdze pamiątkowej kościoła św. Oswalda. Tego dnia o godz. 20.00 przez 15 minut biły kościelne dzwony obwieszczając, że od tej chwili urodzony w Marktl Benedykt XVI będzie teraz " papa-emeritus".

  Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn (Niemcy). Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1951 r., a 28 maja 1977 r. został arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. 27 czerwca 1977 r. otrzymał kapelusz kardynalski. W sierpniu 1981 roku papież Jan Paweł II powołał go do Rzymu. Od 25 listopada 1981 był prefektem Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 30 listopada 2002 r. był również dziekanem Kolegium Kardynałów w Kurii Rzymskiej. Wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r. , jako pierwszy od kilkuset lat następca św. Piotra zrezygnował z urzędu papieskiego 28 lutego 2013 r.
 • @Mariusz Olchowik 18:45:40
  Odszedl bo musial, bo ukrywal pedofilie w KK!

  To w dobie internetu jest ogolnie znane.

  Napisz o tym!

  ***

  A tak na marginesie, czy jestes gejem?

  Wygladasz i mowisz jak gej, wiec pytam czy jestes gejem?
 • @Bara-bar 01:43:24
  /Odszedl bo musial, bo ukrywal pedofilie w KK!/

  Wydaje mi się, że nie masz racji.
  Odszedł bo próbował walczyć z pedofilią.

  "Pieniądze utorowały Macielowi drogę do wpływów w Watykanie. Tym, który nie brał „datków na osobiste cele duchowe” był kardynał Ratzinger."

  http://roux.neon24.pl/post/106150,papieskie-blogoslawienstwo-dla-zboczenca-i-narkomana
 • @roux 10:21:39
  ''Wydaje mi się, że nie masz racji.
  Odszedł bo próbował walczyć z pedofilią.''
  //

  Czy za to ''walczenie z pedofilia'' zostal wyniesiny na paieza???

  Zastanow sie, czy w tej skorumpowanej instytucji, ktokolwiek walczacy ze zboczniami w KK bedzie w Watykanie (na prawde zastanow sie nad tym)?

  Naiwnie mowisz teraz roux, bardzo naiwnie.

  Watykanisci wyrzucaja ksiezy, za to ze maja dzieci z JEDNA kobieta, z ktora zyja cale zycie (czyli w zgodzie z Biblia), ale za to, ze sa homofilami, pedofilami..., nie, to watykanisci UKRYWAJA!
 • @roux 10:21:39
  ''Wydaje mi się, że nie masz racji.''
  //

  A ja widze, ze podlizujesz sie katolikom, aby przystapili do brooklynskiej organizacji, do ktorej ty nalezysz.

  '''''''''''''''''

  Dlaczego ty do Boga nie nalezysz???

  Wyjasnij.

  Masz blog, wiec napisz dlaczego ty do Boga NIE nalezysz.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej