Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
802 posty 114 komentarzy

Jestem Wolnym Polakiem

Mariusz Olchowik - ultraprawicowy, katolicki liberał, były Prezes Zarządu "Instytutu ks. prał. H. Jankowskiego" http://pl.netlog.com/olchowik http://www.radiownet.pl/republikanie/mariusz-olchowik

Zmarł ks. infułat Julian Żołnierkiewicz

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiaj rano w Olsztynie w wieku 82 lat zmarł ks. infułat Julian Żołnierkiewicz, jeden z najbardziej znanych olsztyńskich duchownych, który w czasach stanu wojennego aktywnie wspierał „Solidarność”.

 

O śmierci ks. Żołnierkiewicza poinformował biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

- Ksiądz Żołnierkiewicz zmarł nad ranem w szpitalu. Zmagał się z chorobą– powiedział biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski.

Pogrzeb ks. Żołnierkiewicza odbędzie się w poniedziałek o godz. 12.00 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.

Ks. Żołnierkiewicz był proboszczem tej parafii od 1959 roku, kierował nią do 2006 r., gdy odszedł na emeryturę. Był honorowym obywatelem Olsztyna, duszpasterzem wielu środowisk, m.in. młodzieży, studentów, strażaków, policjantów i służby więziennej. Odprawiał Msze św. dla więźniów, duchowo wspierał m.in. braci W. z głośnej sprawy linczu we Włodowie, gdy ci byli tymczasowo aresztowani. Od 1980 roku był kapelanem „Solidarności”, w jego kościele spotykali się opozycjoniści.

Powołał też pomagające dzieciom stowarzyszenie „Arka”.

W 2010 roku ks. Żołnierkiewicz był w polskiej delegacji na obchody katyńskie, która na miejsce pojechała pociągiem. W oczekiwaniu na przyjazd prezydenta Lecha Kaczyńskiego prowadził w Katyniu modlitwy; tam też dowiedział się o katastrofie i zainicjował Różaniec za zmarłych.

Ksiądz Żołnierkiewicz zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

PAP/RIRM

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej